Dzisiaj jest: Środa, 11 września 2024
Imieniny obchodzą: Feliks, Jacek, Jan, Naczesław, Prot
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Festyn 2004
"Niedziela w naszym Radziszowie"
W dniu 27 czerwca 2004r., już po raz drugi w ogrodach plebanii w centrum Radziszowa, odbyła się plenerowa impreza pod hasłem "Niedziela w naszym Radziszowie". Poprzednia impreza z tego cyklu miała miejsce również w pierwszą niedzielę wakacji, ale w 2003r. Przewodnią myślą skłaniającą członków Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" do organizacji obu imprez, była chęć zwrócenia uwagi mieszkańców Radziszowa, władz lokalnych i nie tylko, na potrzebę odremontowania popadającego w ruinę, a nie użytkowanego od 1997r. dworu Dzieduszyckich.
W czasie przygotowań do festynu w 2003r., członkowie stowarzyszenia planowali, iż zyski po podliczeniu kosztów imprezy, od razu przeznaczą na opłacenie niezbędnej dokumentacji, umożliwiającej rozpoczęcie remontu zabytkowego budynku. Festyn w 2003r. został dobrze przyjęty, dał ok. 7.500zł dochodu i utwierdził organizatorów w przekonaniu, że nie są osamotnieni w swoich planach i marzeniach. To przecież wstyd, gdy obiekt zabytkowy zamiast upiększać centrum Radziszowa, szpeci go swoim wyglądem.
W czasie tej zeszłorocznej imprezy, pan Adam Najder - Burmistrz Miasta i Gminy Skawina ( honorowy patron obu festynów ), wygłosił zebranym swoją deklarację pomocy członkom stowarzyszenia w staraniach o odnowienie zabytku. Ta deklaracja nie była pusta. Zaraz po festynie odbyło się pierwsze spotkanie "Naszego Radziszowa" z panem Burmistrzem w sprawie potrzeby remontu. Z naszej strony padły propozycje i oczekiwania, a pan Burmistrz zgodził się nam pomóc. W ostatnich kilku miesiącach wpisano remont dworu w plan strategii gminy Skawina na najbliższe lata, a ponad to, jest już prawie gotowa pełna dokumentacja dworu z pozwoleniem na przystąpienie do remontu. Prawie całość dokumentacji opłacił urząd gminy. To wielki sukces, bo w Radziszowie nikt nie wierzył, że tak ogromną dokumentację uda się zebrać w tak krótkim czasie.
W tegorocznym festynie brali już udział nie tylko przedstawiciele władz gminnych, ale również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" w staraniach o remont dworu wspierają również media, między innymi: "Gazeta Krakowska", radio "ALFA" i telewizyjna "3" oddział w Krakowie. Pan Andrzej Czapliński, były wicedyrektor TVP-3 Kraków, a obecnie dyrektor krajowy telewizyjnej "3", odczytał list popierający starania radziszowian o zachowanie dla potomnych jednej z perełek dziedzictwa małopolskiego. Dyrekcja TVP zadeklarowała również pomoc w odnowieniu dworu, jak też przejęła opiekę medialną nad całym cyklem remontu.
To wszystko stanowi, że podjęte dzieło należy kontynuować. Przed członkami stowarzyszenia stoi bardzo trudne zadanie. By dwór mógł błyszczeć, potrzeba dużo pieniędzy na jego rewitalizację. Nie można oglądać się tylko na skromny budżet gminy Skawina. Ma ona już sporo zadań i planów wcześniej wytyczonych. Potrzebna jest obwodnica miasta, kanalizacja wiosek, zakładanie nowych wodociągów itd. Fundusze na remont dworu musimy wespół z władzami gminnymi pozyskiwać z budżetów struktur unijnych, wojewódzkich, od prywatnych sponsorów, od służb konserwatorskich itp. Mamy nadzieję, że teraz - mając pełną dokumentację z pozwoleniem na budowę włącznie - łatwiej będzie przekonać sponsorów.
Dwór po wyremontowaniu pełnić będzie wielorakie zadania, wszystkie jednak związane będą z kulturą. W podziemiach dworu zaplanowano przygotowanie lokalu gastronomicznego z kawiarenką internetową włącznie. Na parterze znajdą swoją siedzibę organizacje działające na rzecz kultury, w tym: orkiestra dęta, kapela ludowa, Stowarzyszenie "Nasz Radziszów", grupy młodzieżowe, biblioteka z czytelnią itp. Pierwsze piętro, poddasze i część parteru, zajmie ośrodek szkoleniowo-konferencyjny. Duże, przestronne komnaty piętra, ozdobione polichromiami z początku XIX w., doskonale będą spełniały taką funkcję. Mamy nadzieję, że ta funkcja dworu pozwoli pozyskać fundusze niezbędne do jego utrzymania. Uroczystości wiejskie lub gminne też będą się mogły tu odbywać. Obiekt dalej pozostanie we władaniu urzędu gminy. Remont pozwoli pozyskać nadto nowe pomieszczenia, tj. na nie zagospodarowanym dotąd strychu. Powstanie tam między innymi duża sala zebrań. Przywrócone zostaną: ogród różany, dawna ozdobna elewacja dworu i dwupoziomowy taras od strony południowej. Korytarze dworu zaplanowano ozdobić ekspozycjami dotyczącymi jego historii oraz gablotami z informacjami o ludziach go zamieszkujących. Zaplanowano przygotowanie stałej wystawy związanej z długą i ciekawą historią Radziszowa.
Tegoroczny festyn uatrakcyjnili swoimi występami: kapela góralska "Holny wiater", parodysta Jacek Pietrzak, artystka krakowska Dorota Wawryszczuk, Kapela Ludowa "Radziszów", Orkiestra Dęta "Sygnał" z Radziszowa, zespoły działające przy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Radość publiczności sprawiły pokazy walk rycerzy w kopiach średniowiecznych zbroi z Krakowskiej Szkoły Kaskaderów pana Marka Sołka. Zagościli również u nas bracia kontuszowi z Bractwa Kurkowego w Krakowie w galowych strojach, raz na czas strzelając na wiwat. Poza sceną funkcjonowała letnia redakcja "Gazety Krakowskiej", gdzie młodzież próbowała sił w dziennikarskim fachu. Sporo dzieci próbowało się zabawić w telewizyjnych operatorów, obsługując kamery wozu transmisyjnego z ośrodka na Krzemionkach. Grupa prewencyjna Powiatowej Komendy Policji w Krakowie zajmowała się najmłodszymi, ucząc ich, jak spędzić bezpiecznie wakacje. Podhalańska grupa GOPR-u ustawiła dwie ścianki wspinaczkowe, na które wchodziła młodzież i dzieci. Dużą atrakcją były: trampolina eurobungy, samochodziki akumulatorowe, karuzela, dmuchany zamek itp. Stanowiska z konkursami dla dzieci przygotowane przez organizatorów również były mocno oblegane. Każdy uczestnik dostał jakiś upominek, a zwycięzcy ciekawe nagrody. Odbył się też quiz na temat wiedzy o historii miasta Skawiny. To oczywiście w nawiązaniu do przypadającej w tym roku 640 rocznicy nadania praw miejskich Skawinie, z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Dużym zainteresowaniem cieszył się też konkurs plastyczny. Dzieci rysowały kolorowymi kredami na asfalcie najpiękniejsze zakątki Radziszowa. Oczywiście najczęściej powtarzał się motyw naszego pięknego, zabytkowego kościoła. Interesujący się sportem, dopingowali rozgrywającym mecz piłki nożnej drużynom TVP-3 Kraków i reprezentacji weteranów LKS "Radziszowianka". W sali gimnastycznej radziszowskiego gimnazjum odbył się turniej piłki siatkowej. Wielu uczestników zainteresował pokaz samochodów marki Skoda z Salonu Murawski s.j. . Dla uczestników festynu nie zabrakło kiełbasek i steków z grilla, napoi, piwa, słodyczy itp. Wszystkim smakował podawany przy wejściu prawdziwy chleb wiejski ze smalcem, przygotowanym według receptur naszych babć. Oficjalna część festynu zakończyła się kilkuminutowym pokazem ogni sztucznych. To była pierwsza tego typu atrakcja w naszej miejscowości. Potem rozpoczęła się dyskoteka pod chmurką prowadzona na żywo przez prezenterów radia "ALFA". A pogoda tego dnia wyjątkowo wszystkim sprzyjała.
Wstęp na imprezę był wolny. Uczestnicy chcąc wspomóc fundusz ratowania dworu, mogli nabyć cegiełki sprzedawane przy wejściu do ogrodów plebanii. Tu też można było nabyć pierwszy plan Radziszowa z ulicami oraz pierwsze cztery wzory pocztówek z motywami naszej miejscowości, wydane przez Stowarzyszenie "Nasz Radziszów".
Opracowała: Barbara Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie