Dzieci często nie są świadome zagrożeń, które dla ich kształtujących się umysłów i psychiki niesie współczesny świat. Jednym z nich jest postępująca informatyzacja oraz wszechobecność multimediów, oferujących bardzo atrakcyjne, lecz zazwyczaj niewymagające żadnego wysiłku, formy spędzania wolnego czasu.
Dla coraz większej liczby dzieci to właśnie komputer i telewizor są głównymi towarzyszami zabaw. Nauczyciele z Zespołu Szkół Publicznych w Radziszowie postanowili wyjść naprzeciw tym niepokojącym tendencjom. Podjęli się niełatwego zadania uczynienia szkoły miejscem atrakcyjnym dla młodego człowieka i proponują swym uczniom szereg zajęć, które mogą stać się alternatywą dla czasu spędzanego przed ekranem i monitorem.
2 grudnia 2011 r. uczniowie klasy III A, pod opieką nauczycieli p. Jacka Guzika i p. Katarzyny Król - Ślęzak, przygotowali lekcję otwartą pod tytułem "Stanisław August Poniatowski. Bohater, czy zdrajca? Sąd nad królem". Gimnazjaliści, zanim wcielili się w przydzielone role, wnikliwie studiowali biografie historycznych postaci w kontekście ówczesnych wydarzeń, po to, aby przed sądem nie pozostały ukryte żadne z istotnych faktów. Zgromadzeni w zaimprowizowanej sali sądowej byli świadkami rzeczowej argumentacji, zarówno ze strony oskarżenia, jak i obrony i wszyscy podzielili się na grupy "za" lub "przeciw". Efekt okazał się być znakomity. Zarówno rekwizyty, stroje i dowody rzeczowe (przygotowane własnoręcznie lub z wykorzystaniem technologii komputerowej ) jak również zaangażowanie osób biorących udział w dramie sprawiły, że zgromadzeni przez chwilę zapomnieli o współczesności i bez wahania wykonywali polecenia woźnego "Proszę wstać! Wysoki Sąd idzie". Uczniowie odegrali swe role tak dobrze, że część zgromadzonych dostrzegła w nich przyszłych sędziów i prawników. Dyrektor szkoły, pani Teresa Sławik, skomentowała interaktywną lekcję historii słowami: "Uczniowie odegrali swoje życiowe role, które być może, pomogą im w przyszłości podjąć właściwą decyzję dotyczącą wyboru zawodu". Nietypowy "proces" nie uszedł również uwadze dziennikarzy i odbił się szerokim echem w prasie lokalnej. Niezwykła była również lekcja organizowana przez Muzeum Regionalne w Skawinie, poświęcona obrzędom i zwyczajom bożonarodzeniowym na terenie Miasta i Gminy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę szopek wykonanych przez Antoniego Czabana, Władysława Szklarskiego i Andrzeja Różyckiego. Później wystąpili w teatrze kukiełkowym oraz zaprezentowali jasełka w szopce wspomnianego już pana Władysława Szklarskiego. Zorganizowano także konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową, wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak ziemniak czy orzech włoski. Właściciel najpiękniejszej ozdoby zawiesił ją na choince, by mogła być podziwiana przez wszystkich odwiedzających muzeum. Kolejna okazja, by nauczyć się czegoś, niekoniecznie siedząc w szkolnych ławkach, nadeszła 13 grudnia. Wtedy właśnie dzieci ze Szkoły Podstawowej miały okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanego instruktora PCK. Zademonstrował on sposób zachowania się w momencie zagrożenia ludzkiego życia. Obejmowało ono zabezpieczenie poszkodowanego, wezwanie pogotowia oraz udzielania pierwszej pomocy (przywrócenie oddechu i krążenia) tzw. sztuczne oddychanie. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie do tego celu przygotowanym manekinie-fantomie. W nagrodę otrzymali podręczną "ściągę" udzielania pierwszej pomocy, gadżety i czapeczki. Pokaz zorganizował opiekun szkolnego koła PCK pani Edyta Rusek, która wyraziła nadzieję, iż szkolenie zachęci do udzielania pomocy innym ludziom i pozwoli przełamać towarzyszący takim sytuacjom strach.
Grono pedagogiczne ZSP nie zapomina także o tym, jak ważne jest uwrażliwianie dorastających pokoleń na potrzeby innych. Dlatego też szkoła włączyła się w działalność charytatywną. 2 grudnia rozpoczął się okres kiermaszów świątecznych, organizowanych wspólnie przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz Szkolne Koło Wolontariatu. Ozdoby wykonane własnoręcznie przez uczniów cieszyły się wielkim powodzeniem, dzięki czemu udało się zebrać okrągłą sumę pieniędzy, która została przekazana na potrzeby Domu Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie oraz na operację dziecka. Jednak nie tylko ludzie potrzebują naszej empatii, o czym przekonywała uczniów Pani A. Jasińska ze Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt. Odwiedziła ona szkołę 1 grudnia wraz ze swoją podopieczną- suczką Zuzią. Zajęcia prowadzone przez gościa uczyły dzieci wrażliwości i właściwego podejścia do zwierząt. Opiekunka Zuzi przekazała zasady właściwego zachowania się, tak aby zarówno człowiek, jak i zwierzę cieszyli się swoją obecnością w atmosferze pełnego zaufania i bezpieczeństwa.
Radziszowski Zespół Szkół oferuje swoim uczniom także zajęcia pozalekcyjne, promując tym samym aktywne i konstruktywne sposoby spędzania wolnego czasu. Są wśród nich treningi Szkolnego Klubu Sportowego, warsztaty modelarskie oraz zajęcia kulinarne. Ponadto redakcja gazetki "Echo Szkoły" promuje na swych łamach uczniów, którzy postanowili szlifować swe talenty czy też realizować nietypowe pasje. Co miesiąc publikowane są sylwetki wyróżniających się osób oraz krótkie wywiady z nimi. Dotychczas ukazały się artykuły poświęcone grającemu na saksofonie Michałowi Tomkiewiczowi, młodej pianistce Kamili Kozak oraz osobie odnoszącej sukcesy w konkursach kuratoryjnych - Karolowi Kotuli. Ważnym elementem, mobilizującym uczniów do twórczej pracy, są również szkolne przedstawienia. Przykładem niech będą jasełka pt. "Przebudzeni głosem Boga", które odbyły się 22 grudnia w ZSP w Radziszowie oraz 20 stycznia w Pałacyku "Sokół". Aktorzy wzięli udział w "Gminnym Przeglądzie Grup Jasełkowych" organizowanym przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Pierwszym wrażeniem podczas spektaklu był podziw dla pracy, jaką młodzi twórcy włożyli w przygotowanie widowiska. Szczególnie interesująca okazała się bogato i mocno eklektyczna scenografia, w której zestawiono ze sobą miedzy innymi dekoracje wykonane przez uczniów pod opieką pani Marioli Kornaś oraz zardzewiałe, stalowe beczki i worki z odpadkami. Bogactwu oprawy scenicznej dorównuje pieczołowitość, z jaką przygotowano stroje aktorów. Również ich gra zasługuje na uznanie, zwłaszcza postać Heroda, który w interpretacji jednej z uczennic Radziszowskiego gimnazjum jest władcą kapryśnym i porywczym, a przy tym, również za sprawą dość nietypowego stroju, nieco ekscentrycznym. Mocnym punktem przedstawienia jest prosty język postaci. Autorzy - uczestnicy zajęć artystycznych prowadzonych pod opieką pani Magdaleny Kuczary i Alicji Linhardt - nie zdecydowali się na jakąkolwiek historyczną stylizację wypowiedzi, przez co dialogi dalekie są od sztuczności i brzmią naturalnie w ustach nastoletnich aktorów. Równie prosto i skutecznie ukazano pojęcia dobra i zła, jako zestawienie leniwych i spiskujących nawet przeciwko sobie samym diabłów, oraz energicznych, pełnych zapału do działania aniołów. Te i wiele innych czynników takich jak aranżacja muzyczna pani Elżbiety Telegi, z pewnością uczyniły opisywane przedstawienie interesującym i przystępnym, zarówno dla najmłodszych widzów jaki i młodzieży. ZSP w Radziszowie uczy, wychowuje, wspiera młode talenty i dba o właściwy rozwój dzieci i młodzieży.
ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów
Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina
10 8591 0007 0310
0561 8792 0001