Dzisiaj jest: Czwartek, 28 marca 2024
Imieniny obchodzą: Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław, Sykstus
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: poniedziałek, 23, września 2013 17:08

01Ostatnio na stronie "Naszego Radziszowa" oraz w zakładce "facebook" pojawia się bardzo dużo informacji, wpisów, komentarzy, które mijają się z prawdą zarówno historyczną jak i merytoryczną.

 Błędy historyczne pozostawiam ocenie historyków ja natomiast pragnę odnieść się do tych, które są związane z miejscem gdzie pracowałam, z zawodem który wykonuję, jak również miejscowością, w której się urodziłam, w której mieszkam i od wielu pokoleń, mieszkała i mieszka nadal moja rodzina.

 Nowa aranżacja wnętrza w naszym Radziszowskim kościele została zatwierdzona przez Urząd Konserwatorski i Komisję Kurialną w Krakowie. Prace wykonane zostały zgodnie ze sztuką konserwatorską, pod nadzorem Konserwatora Rzeczoznawcy MKiSz.

 Warstwy polichromii nie zostały "zaciapane"/zachowana oryginalna pisownia z facebook/ lecz po oczyszczeniu i zabezpieczeniu, zapobiałowane i scalone kolorystycznie. Zapobiałowanie dekoracji gwarantuje ich odzyskanie i eksponowanie w momencie, gdy będzie taka potrzeba a przede wszystkim, gdy będą na to odpowiednie fundusze. Prace poprzedziły badania stratygraficzne i laboratoryjne. Użyto pigmentów naturalnych. Przedstawione na fotografiach tła wypełnione zostały kolorami; pucola /naturalny tuf wulkaniczny, wydobywany od starożytności w miejscowości Puzzola w Italii /, ochra /ziemie naturalne, glinokrzemiany zabarwione wodorotlenkami żelaza, stosowane od czasów prehistorycznych/, biel tytanowa.

Na sklepieniu kolor na bazie kobaltu, błękit kobaltowy - glinian kobaltowy produkowany od 1802 roku. Kolory te nie mają nic wspólnego z "łososiami", "brzoskwinkami" "groszkami" "radościami o poranku" czy też "smutkami wieczorową porą"- posługiwanie się taką współcześnie stosowaną nomenklaturą przy określaniu palety barw i aranżacji wnętrza świadczy o wyjątkowej ignorancji lub daltonizmie.

Gwarantuję, że w dekoracji nie występowały "lilijki hallerowskie" a kosztorys nie obejmował robót snycerskich wymienionych na rachunku, który znajduje się w archiwum księcia Czartoryskiego/ załączona fotografia, oryginał w archiwum/.

Na temat instrumentu ,znajdującego się w naszej świątyni informacje znajdziecie Państwo na stronie;

http://www.organy.art.pl/instrumenty.php?instr_id=2070

 W niedzielę 23 czerwca 2013 r w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach, poświęcono górny kościół pod wezwaniem bł. Jana Pawła II. Po tym wydarzeniu, zainstalowana została, przy wejściu do Sanktuarium , tablica "Szlaków Papieskich" z Pasmem Draboża i szlakiem "Złotej Róży" upamiętniającym przejazd Ojca Świętego przez Radziszów. Miejsce to wskazał Prezes Centrum JP II, ks. prałat Jan Kabziński. Cena tablicy 150 PLN z funduszy Fundacji "Szlaki Papieskie" Stojak nieodpłatnie wykonał mieszkaniec Świątnik.

 Informacje na temat poświęcenia kościoła górnego zamieszczone zostały na stronie "Naszego Radziszowa" 1VII 2013r.

 Halina Wasyl

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
  • 07

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie