27 VIII 2011
Wszyscy znamy biblijną przypowieść o siedmiu latach chudych i siedmiu latach tłustych. Czy rok 2011 dla Radziszowa rozpoczął właśnie te siedem lat tłustych? Oby tak było. W tym roku jesteśmy świadkami dużych zmian w naszym radziszowskim krajobrazie. Miejmy nadzieję, że ich efekty przetrwają przez wiele lat i będą je podziwiać przyszłe pokolenia.
Nieczynny i niszczejący od wielu lat budynek dworu doczekał się generalnego remontu, który rozpoczął się w lipcu i ma potrwać do połowy 2013 r. Obecnie trwa pogłębianie piwnic, przygotowywanie pod wylanie nowych wylewek. Na parterze i na piętrze odsłaniane są górne części kolebkowych sklepień. Wybito już wtórne zamurowania otworów drzwiowych. W najbliższym czasie wybite zostaną też wtórne zamurowania otworów okiennych. Być może budynek ten odsłoni przed nami teraz swoje tajemnice, które dadzą możliwość odpowiedzi na pytania, jakie rodzą się od wielu lat. Na koniec prac rewitalizacyjnych zapowiadane jest zaaranżowanie ukwieconego ogrodu z alejkami, ławeczkami oraz z iluminacją detali architektonicznych budynku.
Zapowiadana od kilku lat nadbudowa wieży kościoła realizuje się właśnie na naszych oczach. Wieża została nadbudowana o kolejny segment. Już za kilka dni zamontowane zostaną na niej cztery dzwony (licząc wraz z tzw. "sygnaturką"). Jednym z nich będzie nowy dzwon św. Wawrzyniec, ważący ok. 1500 kg, zakupiony 3 lata temu. Nadbudowana wieża zostanie nakryta hełmem z nową okładziną z miedzianej blachy. Równocześnie trwają prace przy odnawianiu elewacji kościoła. Po ukończeniu tych prac, zmieni się sylwetka radziszowskiego kościoła. Mamy nadzieję, że efekty remontu będziemy podziwiać przez wiele lat.
Dobiega końca remont dachu na budynku szkolnym. Zdjęte zostało stare nakrycie eternitowe, a w to miejsce budynek pokryty został nową blachą.
Trwają zakrojone na dużą skalę prace remontowe przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci w Radziszowie. Budynek nie był remontowany od początku lat 80-tych ubiegłego stulecia, był w złym stanie. Po remoncie nabierze nowego blasku, będzie bardziej nowoczesny i funkcjonalny, poprawi się jego wizualny obraz.
Zmiany następują przy tych obiektach, które są najbardziej charakterystyczne dla naszej miejscowości, stanowią swoistą jej wizytówkę. Można je również określić modnym ostatnio pojęciem "ikon" architektonicznch naszego krajobrazu. Pozostaje nam jeszcze wytyczenie nowych szlaków turystycznych, tych pieszych jak i ścieżek rowerowych, upowszechnienie już istniejących szlaków: rowerowego, papieskiego i turystycznych w lesie Bronaczowa. Radziszów powinien jak najszybciej zacząć wykorzystywać swoje atuty turystyczne. Nie chodzi tylko o zabytki architektoniczne, w tym piękne kapliczki - sukcesywnie odnawiane, ale również przyrodnicze - las, rezerwat Kozie kąty. Uwarunkowania położenia Radziszowa, (blisko Krakowa, lotniska, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic itd.), w pełni predysponują go do zdobywania statusu miejscowości o walorach letniskowych i rekreacyjnych, tworzenia nowych miejsc noclegowych, a przede wszystkim tych agroturystycznych. Na wszystkich zaś mieszkańcach spoczywa jeszcze obowiązek dbania o otoczenia wokół domów, wzdłuż dróg i rzek. Tylko czyste i zadbane środowisko może nas wyróżniać od innych, już rozwiniętych miejscowości turystyczno - rekreacyjnych.
Janusz Bierówka
ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów
Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina
10 8591 0007 0310
0561 8792 0001