Podczas tegorocznego programu zwiedzania miejsc sakralnych w Krakowie, w dniach 14 - 15 sierpnia, pod nazwą "Cracovia Sacra", udostępniono wiele miejsc w kościołach i klasztorach, których na co dzień nie można zwiedzić. W ramach tego programu odbyło się też wiele wspaniałych koncertów. Jest to impreza z całą pewnością godna polecenia. Niestety, na następną "Cracovię Sarę" trzeba czekać cały rok.
Zainteresowała mnie m. in. propozycja przygotowana przez klasztor OO Kanoników Regularnych Laterańskich przy bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Chętnych do zwiedzania było wielu, ale czas oczekiwania w długiej kolejce został wynagrodzony tym, co mogłem zobaczyć. Oprowadzający zwrócił szczególną uwagę na postać bł. Stanisława Kazimierczyka, który w tym roku będzie kanonizowany. Od dawna interesowała mnie postać tego niezwykłego zakonnika. Ojciec oprowadzający pokazał nam figurę przedstawiającą kaznodzieję z Kazimierza, która będzie eksponowana w czasie kanonizacji. Ku wielkiemu mojemu zdziwieniu i radości okazało się, że autorem tej figury jest nie kto inny, ale Wit Wisz, który tę pracę wykonał w 1901 roku. Tym samym, mamy kolejny przykład pracy tego wybitnego radziszowskiego artysty - rzeźbiarza. To dowodzi, że był naprawdę znanym i uznanym artystą. Jego prace można podziwiać w wielu zabytkowych krakowskich świątyniach.
A oto kilka informacji o bł. Stanisławie Kazimierczyku według Wikipedii: Stanisław Kazimierczyk, Stanisław Sołtys, Stanisław zwany Kazimierczykiem, Stanisław Kaźmierczyk (ur. 27 września 1433 r. w Kazimierzu, zm. 3 maja 1489 tamże) - błogosławiony Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki, kanonik laterański, kaznodzieja i duszpasterz krakowski. Wg autora najstarszego żywota, spisanego w 1609 roku był synem rajcy miasta Kazimierza, Macieja zwanego Sołtysem (Scoltetus) i Jadwigi. Po ukończeniu szkoły parafialnej przy kościele Bożego Ciała w Krakowie kontynuował naukę na Akademii Krakowskiej. Wstąpił do zakonu kanoników regularnych laterańskich, a po uzyskaniu święceń kapłańskich (1456) pełnił funkcję kaznodziei, mistrza nowicjatu, przeora i spowiednika w kościele Bożego Ciała. Stopień bakałarza uzyskał w 1461, a wg późniejszych hagiografów w 1466 roku uzyskał stopień magistra z filozofii, a w 1467 z teologii. Apostolat bł. Stanisław realizował jako kaznodzieja. Wygłaszał kazania w języku polskim i niemieckim, które potem zostały połączone w zbiory, podnosząc w nich znaczenie pełnego uczestnictwa we Mszy świętej, o Eucharystii i Matce Bożej. Zabiegi mające doprowadzić do beatyfikacji Stanisława rozpoczęto w 1767 roku, a po odzyskaniu niepodległości podjął je ks. Augustyn Błachut. Po II wojnie światowej proces ten podjęto ponownie i w 1969 roku, w czasie wizytacji parafii kanoników regularnych Bożego Ciała, arcybiskup kardynał Karol Wojtyła przed ołtarzem bł. Stanisława odprawił Mszę Świętą. 15 grudnia 1972 powołał on Komisję Historyczną, która zbierała dokumenty świadczące o świętości Stanisława. Kardynał Franciszek Macharski w 1986 roku wypowiedział się o legalności kultu oddawanego bł. Stanisławowi Kazimierczykowi.
W dniu 18 kwietnia 1993 roku, na Placu św. Piotra w Rzymie, papież Jan Paweł II beatyfikował Stanisława Kazimierczyka wraz z Marią Angelą Truszkowską założycielką Sióstr Felicjanek, dokonując potwierdzenia jego kultu. 19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o cudzie za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka, co umożliwia jego kanonizację, która nastąpić ma w Rzymie w październiku 2010 roku.
Polecam godną obejrzenia stronę www.kanonicy.pl
ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów
Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina
10 8591 0007 0310
0561 8792 0001