Dzisiaj jest: Niedziela, 15 września 2024
Imieniny obchodzą: Albin, Budzigniew, Maria, Nikodem
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 09, maja 2013 09:34
 
Figura Stanisław Kazimierczyk - autorstwa Wita Wisza.
 
Stanisław Kazimierczyk - rzeźba autorstwa Wita Wisza.

[Zdjęcie]Podczas tegorocznego programu zwiedzania miejsc sakralnych w Krakowie, w dniach 14 - 15 sierpnia, pod nazwą "Cracovia Sacra", udostępniono wiele miejsc w kościołach i klasztorach, których na co dzień nie można zwiedzić. W ramach tego programu odbyło się też wiele wspaniałych koncertów. Jest to impreza z całą pewnością godna polecenia. Niestety, na następną "Cracovię Sarę" trzeba czekać cały rok.

[Zdjęcie]Zainteresowała mnie m. in. propozycja przygotowana przez klasztor OO Kanoników Regularnych Laterańskich przy bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Chętnych do zwiedzania było wielu, ale czas oczekiwania w długiej kolejce został wynagrodzony tym, co mogłem zobaczyć. Oprowadzający zwrócił szczególną uwagę na postać bł. Stanisława Kazimierczyka, który w tym roku będzie kanonizowany. Od dawna interesowała mnie postać tego niezwykłego zakonnika. Ojciec oprowadzający pokazał nam figurę przedstawiającą kaznodzieję z Kazimierza, która będzie eksponowana w czasie kanonizacji. Ku wielkiemu mojemu zdziwieniu i radości okazało się, że autorem tej figury jest nie kto inny, ale Wit Wisz, który tę pracę wykonał w 1901 roku. Tym samym, mamy kolejny przykład pracy tego wybitnego radziszowskiego artysty - rzeźbiarza. To dowodzi, że był naprawdę znanym i uznanym artystą. Jego prace można podziwiać w wielu zabytkowych krakowskich świątyniach.

 

A oto kilka informacji o bł. Stanisławie Kazimierczyku według Wikipedii: [Zdjęcie]Stanisław Kazimierczyk, Stanisław Sołtys, Stanisław zwany Kazimierczykiem, Stanisław Kaźmierczyk (ur. 27 września 1433 r. w Kazimierzu, zm. 3 maja 1489 tamże) - błogosławiony Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki, kanonik laterański, kaznodzieja i duszpasterz krakowski. Wg autora najstarszego żywota, spisanego w 1609 roku był synem rajcy miasta Kazimierza, Macieja zwanego Sołtysem (Scoltetus) i Jadwigi. Po ukończeniu szkoły parafialnej przy kościele Bożego Ciała w Krakowie kontynuował naukę na Akademii Krakowskiej. Wstąpił do zakonu kanoników regularnych laterańskich, a po uzyskaniu święceń kapłańskich (1456) pełnił funkcję kaznodziei, mistrza nowicjatu, przeora i spowiednika w kościele Bożego Ciała. Stopień bakałarza uzyskał w 1461, a wg późniejszych hagiografów w 1466 roku uzyskał stopień magistra z filozofii, a w 1467 z teologii. Apostolat bł. Stanisław realizował jako kaznodzieja. Wygłaszał kazania w języku polskim i niemieckim, które potem zostały połączone w zbiory, podnosząc w nich znaczenie pełnego uczestnictwa we Mszy świętej, o Eucharystii i Matce Bożej. Zabiegi mające doprowadzić do beatyfikacji Stanisława rozpoczęto w 1767 roku, a po odzyskaniu niepodległości podjął je ks. Augustyn Błachut. Po II wojnie światowej proces ten podjęto ponownie i w 1969 roku, w czasie wizytacji parafii kanoników regularnych Bożego Ciała, arcybiskup kardynał Karol Wojtyła przed ołtarzem bł. Stanisława odprawił Mszę Świętą. 15 grudnia 1972 powołał on Komisję Historyczną, która zbierała dokumenty świadczące o świętości Stanisława. Kardynał Franciszek Macharski w 1986 roku wypowiedział się o legalności kultu oddawanego bł. Stanisławowi Kazimierczykowi.
W dniu 18 kwietnia 1993 roku, na Placu św. Piotra w Rzymie, papież Jan Paweł II beatyfikował Stanisława Kazimierczyka wraz z Marią Angelą Truszkowską założycielką Sióstr Felicjanek, dokonując potwierdzenia jego kultu. 19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o cudzie za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka, co umożliwia jego kanonizację, która nastąpić ma w Rzymie w październiku 2010 roku.

Polecam godną obejrzenia stronę www.kanonicy.pl

 
Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie