Dzisiaj jest: Czwartek, 5 października 2023
Imieniny obchodzą: Apolinary, Częstogniew, Donat, Flawia, Igor, Justyn
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: poniedziałek, 26, czerwca 2006 17:43
Pierwsza książka Stowarzyszenia
"Nasz Radziszów"
 
Z inicjatywy Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", która zrodziła się jeszcze dwa lata temu, na 26 czerwca 2006r. przygotowane zostało pierwsze wydawnictwo książkowe stowarzyszenia. W tym dniu właśnie, w czasie IV dobroczynnego festynu "Niedziela w naszym Radziszowie", miała miejsce promocja i premierowa sprzedaż bogato ilustr. albumu pt.: "Kapliczki i krzyże w Parafii Radziszów".
Publikacja ta powstała pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Pana Adama Najdera. Koszt składu i wydrukowania tej publikacji pokrył ze swoich funduszy Urząd Miasta i Gminy Skawina. Autorzy tekstów, projekt okładki i fotografie wykonane zostały nieodpłatnie.
Publikacja pod redakcją P. Janusza Bierówki powstała z myślą o pokazaniu piękna naszej parafii, a zarazem zwrócenia uwagi na te wyjątkowe pamiątki małej architektury, które wymagają opieki i konserwacji. Autorami tekstów są: P. Adam Najder Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – słowo wstępne; P. Małgorzata Niechaj, P. Józef Niechaj i P. Janusz Bierówka – O Radziszowie; P. Barbara Bierówka – Stowarzyszenie "Nasz Radziszów"; P. Janusz Bierówka – Plan zwiedzania kapliczek i krzyży przydrożnych; P. Janusz Bierówka – teksty o obiektach w Radziszowie i Jurczycach; P. Tadeusz Dybeł – Cmentarz parafialny w Radziszowie; P. Teresa Szczygieł – O Jurczycach; P. Halina Wasyl – Patroni występujący na kapliczkach w parafii Radziszów, ich symbole i atrybuty.
Autorem wszystkich zdjęć jest artysta fotografik – P. Artur Gawenda, kolega z ławy szkolnej P. Janusza Bierówki.

Autorem okładki jest artysta grafik i fotograf, P. Eta Zaręba, związana z Radziszowem, jako że tu, w starej radziszowskiej leśniczówce spędziła swoje lata dziecięce.
Plan Radziszowa i Jurczyc z naniesionymi obiektami do zwiedzania wykonał P. Jarosław Karasiński, prowadzący stronę internetową www.naszradziszow.com.
Konsultantem z zakresu opisu obiektów od strony historii sztuki, był P. Marek Sawicki – konserwator dzieł sztuki. To Jego opisy niektórych kapliczek i Jego żony P. Agnieszki Chojkowskiej – Sawickiej, we fragmentach zostały wykorzystane przez P. Janusza Bierówkę.
Jesteśmy przekonani, że pozycja ta odegra swoją rolę, upowszechni wiedzę na temat tych obiektów, zachęci do zwiedzania pięknie położonych Radziszowa i Jurczyc, a zarazem sprawi, że szerszym gronom znana będzie bogata i długa historia naszej parafii. Innym, ważnym założeniem, jaki ma spełnić wydanie tego albumu jest to, by zysk ze sprzedaży owych książek pokrył remont choć jednej z naszych kapliczek. Albumy te wysyła Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" do różnego typu fundacji, które mogłyby przekazać nam fundusze na ratowanie tego typu obiektów sztuki sakralnej.
Sprzedaż albumów miała już miejsce przy kościele w dniu 10-08-2006r. w święto patrona parafii św. Wawrzyńca. Można również nabyć je przed i po każdej mszy świętej u kościelnego, P. Krzysztofa Basiury.
Z uwagi na swoja tematykę i cel zysku ze sprzedaży, życzylibyśmy sobie, by album ten znalazł się w każdym domu w naszej parafii. Proponujemy również, by nabywać go jako prezent dla tych, którzy nie mieszkają w Radziszowie czy Jurczycach, ale w jakikolwiek sposób związani są z naszymi miejscowościami.
Życzymy miłej lektury!

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie