Dzisiaj jest: Wtorek, 5 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Anastazy, Gerald, Geraldyna, Kryspina, Krystyna, Pęcisława, Saba
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 30, czerwca 2007 12:00
150 – lat konsekracji kościoła w Radziszowie
 
W dniu 30 czerwca 2007r. Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" zorganizowało w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Radziszowie sesję popularno-naukową i koncert, by w ten sposób uczcić wielkie wydarzenie dla społeczności parafialnej Radziszowa i Jurczyc, które odbyło się 1 lipca 150 lat temu. Wówczas to biskup tarnowski Alojzy Pukalski poświęcił odnowiony kościół po pożarze, który zniszczył wyposażenie świątyni w 1844r.. Jednocześnie ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania ponad 300 młodym parafianom. Referaty na tę okoliczność przygotowali mgr Andrzej Śliwonik, mgr Krystyna Sokół-Gujda i mgr Halina Wasyl. Prelegenci przekazali zgromadzonym szereg informacji na temat historii parafii i samego kościoła, a jako goście specjalni przybyli do nas w tym dniu: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina P. Stanisław Żak, Ojciec Zygmunt Galoch z klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, sołtys Radziszowa P. Antoni Owca, przedstawiciele zaprzyjaźnionego z naszą organizacją - Towarzystwa Przyjaciół Skawiny i wielu innych, w tym społeczność parafialna Radziszowa i Jurczyc.
Po sesji miał miejsce koncert w wykonaniu młodej radziszowianki, studentki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, Kingi Rataj, która w 2006r. wyśpiewała sobie główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Akompaniament muzyczny zapewnił jej w tym dniu P. Konrad Mastyło, znany krakowski artysta, związany z kabaretem "Piwnica Pod Baranami" i z niedawno zmarłym Markiem Grechutą. Doświadczenie nagłaśniającego ten koncert, dobra akustyka naszego kościoła, piękna muzyka i wręcz boski śpiew Kingi sprawiły, że był to wspaniały koncert – prawdziwa uczta dla ducha. To już nie po raz pierwszy Kinga zaprezentowała się w Radziszowie, ale był to jej pierwszy występ w swojej miejscowości po zdobyciu tak ważnej krakowskiej nagrody. Burza oklasków i zachwyt słuchających odzwierciedlały kunszt i talent Kingi Rataj.
Zaraz po koncercie nastąpiło rozwiązanie konkursu fotograficznego, będącego wynikiem warsztatów fotograficznych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie w dniach 27 maja i 3 czerwca br. W kategorii "Kościół w Radziszowie" I miejsce zdobył P. Jarosław Karasiński, a wyróżnienie P. Janusz Ślusarczyk, w kategorii "Ludzie Radziszowa" I miejsce zdobył P. Paweł Bylica, a wyróżnienie uczeń radziszowskiej szkoły Mateusz Pagacz, w kategorii "Panorama Radziszowa" I miejsce zdobył P. Jarosław Karasiński, a wyróżnienie P. Joanna Karaś. Koszty całego cyklu imprez z okazji 150 – lecia konsekracji naszego kościoła pokryte zostały z dotacji Urzędu Miasta i Gminy Skawina, a pozyskane w formie grantu.
* * *
Opracowanie i zdjęcia: Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie