Dzisiaj jest: Wtorek, 5 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Anastazy, Gerald, Geraldyna, Kryspina, Krystyna, Pęcisława, Saba
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: piątek, 20, listopada 2009 13:00
Kapliczka św. Floriana odnowiona

W dniu 19 listopada br. miało miejsce poświęcenie odnowionej kapliczki św. Floriana w Radziszowie przy ul. Skawińskiej. Poświęcenia w obecności m.in.: Starosty Powiatu Krakowskiego Pana Józefa Krzyworzeki, Sekretarza Powiatu Pana Adama Wójcika, Dyrektora Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego Pana Andrzeja Pałacha, radnych powiatowych Pani Urszuli Stochel i Pana Janusza Cerka, sołtysa Radziszowa Pana Antoniego Owcy, Prezesa Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" Janusza Bierówki i innych pracowników Starostwa Powiatowego w Krakowie jak też osób reprezentujących konserwatora, dokonał Proboszcz radziszowskiej parafii ks. Stanisław Kamionka. Przecięcia wstęgi dokonali kolejno: Starosta Krakowski, ks. Proboszcz, Sekretarz Powiatu, Radna Powiatu Krakowskiego, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego, Prezes Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" i sołtys Radziszowa.

Jak pisaliśmy we wcześniejszej informacji na ten temat, kapliczka położona w pasie drogi powiatowej odnowiona została w części za środki finansowe pozyskane przez Starostwo Powiatowe w Krakowie z grantu Województwa Małopolskiego, a w części za środki własne Starostwa.

O odnowienie tej cennej kapliczki, tak ze względów historycznych, jak i kompozycyjno - artystycznych, zabiegało w Starostwie Stowarzyszenie "Nasz Radziszów". Cieszymy się, że ta, do niedawna w najgorszym stanie technicznym kapliczka, odzyskała dawny blask i przetrwa jako znak historii i pobożności radziszowian dla kolejnych pokoleń. Przedstawiciel firmy, która przeprowadziła konserwację, wyraził swoją opinię, by obiekt ten koniecznie wpisać do rejestru zabytków. Opowiedział o odkryciach w trakcie prac konserwatorskich, jak też o pracy przy odtworzeniu postaci Matki Bożej we wnęce kapliczki, na podstawie zachowanych trzech fragmentów dawnej, zniszczonej figurki.

Autor tekstu i zdjęć: Janusz Bierówka


Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie