Dzisiaj jest: Niedziela, 21 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą: Addar, Anzelm, Bartosz, Drogomił, Feliks, Irydion, Konrad, Selma
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 15, października 2011 12:00

VIII kwesta na cmentarzu

Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" ogłasza kolejną kwestę na radziszowskim cmentarzu parafialnym. Za zgodą i przy poparciu parafii, w tym roku w dniach 30 października (niedziela) i w dniu 1 listopada - Wszystkich Świętych, przeprowadzona zostanie już VIII kwesta.

W tym roku zbierane będą pieniądze na pokrycie kosztów odnowienia żelaznego krzyża posadowionego na piaskowcowym cokole. To krzyż zdemontowany z wieży kościelnej, jeszcze prawdopodobnie podczas poprzedniej renowacji wieży. Teraz na jego miejscu zamontowana jest jego kopia. Ten żelazny krzyż, kuty może w którejś radziszowskiej kuźni, pamiętający naszą odległą historię, poddawany jest teraz konserwacji wraz z cokołem. Obiekt ten stoi w rogu naszego cmentarza od strony ul. Przemysłowej.

W przyszłym roku, planowane jest odnowienie nagrobka Śp. Jana Zaussa i Marii z Peszkowskich Zauss, stojący w bliskim sąsiedztwie wspomnianego krzyża. Grobem tym już od dawna nikt się nie opiekuje. W Radziszowie nie mieszka żaden z krewnych tych zmarłych. Sam nagrobek zaś, wykonany z piaskowca karpackiego, stylizowany na obiekty antyczne, w pełni zasługuje na uratowanie i wpisanie do rejestru zabytków.

Jeśli zatem w wyniku kwesty z tego roku, pozostaną nadwyżki finansowe, pokrywać zatem będą mogły koszty renowacji tego właśnie nagrobka.

Jak co roku, u wejścia na nasz cmentarz kwestować będą członkowie Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", zaprzyjaźnieni z nami - poproszeni do pomocy w kwestowaniu parafianie i nie tylko. Tradycyjnie też przy kwestowaniu wspierać nas będą gimnazjaliści.

Liczymy na Państwa datki i zrozumienie. Jak do tej pory, wynik kwesty miał tendencję rosnącą tak w poparciu właśnie samej idei, jak też w kwestii ilości zbieranych pieniędzy. O tym, że środki te są dobrze, mądrze i gospodarnie wydawane, świadczą 4 odnowione obiekty, przykłady XIX wiecznej architektury cmentarnej, którym przedłużyliśmy "żywot", by jeszcze na długo mogły zdobić nasz cmentarz.

Autor tekstu i zdjęć: Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie