Dzisiaj jest: Niedziela, 21 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą: Addar, Anzelm, Bartosz, Drogomił, Feliks, Irydion, Konrad, Selma
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 10, grudnia 2011 12:00

Prace remontowe w dworze

Na dzień 28 listopada 2011 r., ukończone zostały prace przy izolacji pionowej fundamentów dworu. Po odkopaniu fundamentów dookoła budynku, wzmocniono je nowym otynkowaniem z betonu, obłożono specjalna folią i na powrót obsypano. Teraz od strony południowej trwają prace przy fundamentach pod budowę tarasu, który zrekonstruowany zostanie na wzór tego, który zachował się na zdjęciu z przełomu XIX i XX wieku.

W piwnicach zakończono prace przy ich pogłębianiu. Na parterze zbito stare tynki. Uzupełniane są teraz ubytki w ścianach. Prace te przyniosły kolejne odkrycie. We wewnętrznych ścianach budynku dworu natrafiono na gęsto rozmieszczone kanały, którymi kiedyś rozprowadzane było ciepło. W piwnicach, w specjalnych piecach - paleniskach, palono drzewo, a dym i gorące powietrze, zanim trafiło kominem ponad dach, po drodze rozgrzewało grube ściany. Niezależnie od tego, komnaty dworskie ogrzewano piecami kaflowymi. Jeden z nich, z przed wielu lat, zachował się na archiwalnym zdjęciu. Jeśli ktoś z Państwa posiada w swoich zbiorach stare fotografie, na których uwieczniony jest ten obiekt sprzed okresu II wojny światowej, bardzo proszę o kontakt telefoniczny lub e-mailowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Na piętrze nie wykonuje się na razie żadnych prac. Tam zostanie przywrócona polichromia, by zaświadczyć o wartości artystycznej dworu. Teraz toczy się postępowanie, mające na celu wyłonienie wykonawcy tych prac.

Autor tekstu i zdjęć: Janusz BierówkaStowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie