Dzisiaj jest: Środa, 28 lutego 2024
Imieniny obchodzą: Chwalibóg, Józef, Nadbor, Roman
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: niedziela, 09, września 2012 12:00

Renowacja kolejnego nagrobka

Inicjatywa Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" związana z odnawianiem starych, kamiennych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Radziszowie, zapoczątkowana przed dziewięcioma laty, przyjęta została nie tylko ze zrozumieniem, ale i dużą aprobatą miejscowej społeczności. Dowodem na to są przede wszystkim wyniki kwest, które Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" przeprowadza we Wszystkich Świętych. Do tej pory miało miejsce już osiem takich akcji.

Z roku na rok przybywa datków do puszek, ale widać również efekty zbiórek. Odnowionych zostało już 5 obiektów. Kilka dni temu na cmentarzu rozpoczęły się prace renowacyjne przy kolejnym, szóstym nagrobku. Tym razem oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków i konserwacji poddany został nagrobek z epitafium: Ś.P. Marii z Peszkowskich Zauss zmarłej w 56 roku życia w dniu 18 lipca 1872 r. i Jana Zaussa byłego C. K. Komisarza zmarłego w 84 roku życia 24 kwietnia 1891 r. Wykonany on został z piaskowca karpackiego, zapewne jeszcze w XIX w., a swoim stylem nawiązuje do sztuki antycznej. W górnej części obiekt ozdobiony jest ornamentyką w formie girland. Zakończenie prac renowacyjno ? konserwatorskich przewidziano na koniec października br.

Jak do tej pory, renowacjom poddawano nagrobki zmarłych, którymi nikt się nie opiekuje. Zapewne w Radziszowie nie mieszkają już potomkowie tych rodzin. Właśnie dlatego Stowarzyszenie podjęło decyzję o ratowaniu tych cennych przykładów architektury cmentarnej. Już dziś informujemy, że kwesta w tym roku przeprowadzona zostanie na pokrycie kosztów wyżej opisanych prac.

Na naszym cmentarzu jest jeszcze kilka starych nagrobków, które warto ocalić przed degradacją, spowodowaną upływem czasu. Z uwagi na to, że niektórymi z nich opiekują się potomni, chcielibyśmy poznać opinie mieszkańców, czy powinniśmy takie prace współfinansować? Należy dodać, że dziś nie każdą rodzinę stać, by dokonać fachowej konserwacji. Koszty, w zależności od wielkości obiektu i jego uszkodzeń, sięgać mogą nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Odpowiedzi prosimy udzielać w formie pisemnej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub na forum mieszkańców na stronie www.naszradziszw.com. Wszelkie sugestie w tej sprawie i nie tylko, można również zgłaszać członkom naszej organizacji.

Prosimy również o opinie i sugestie, który nagrobek jako kolejny powinniśmy poddać renowacji.

Tekst i zdjęcia: Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie