Dzisiaj jest: Niedziela, 21 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą: Addar, Anzelm, Bartosz, Drogomił, Feliks, Irydion, Konrad, Selma
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: piątek, 02, listopada 2012 12:00

Wyniki IX kwesty

W dniu 1 listopada 2012 r. Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" zorganizowało i przeprowadziło IX kwestę na radziszowskim cmentarzu. W tym roku datki do puszek przeznaczone były na uregulowanie należności za remont nagrobka Marii Zauss zm. 28 lipca 1872 r. i Jana Zaussa zm. 24 kwietnia 1891 r., jak głosi inskrypcja na nagrobku, byłego C.K. Komisarza. Tak naprawdę nic nie wiemy o tych zmarłych, nie znamy nikogo z ich krewnych. Wyraźnie brak dysponenta ich grobu, bo od długiego czasu nikt tym grobem się nie interesował. Z uwagi jednak na jego formę, artystyczne wykonanie i czas jego powstania, zapewne wart był odnowienia i przedłużenia mu życia na kolejne długie lata. Zakładać trzeba, że nagrobek mógł być wykonany zaraz po śmierci Jana Zaussa, czyli tuż po 1891 r., co zarazem dowodzi, że jest jednym z najstarszych dzieł sepulkralnych zachowanych na naszym cmentarzu. Wyróżnia się swoją formą, jest bardzo oryginalny, stylizowany przez twórcę na wzór sztuki antycznej.

W tym roku zebrano 6 505, 68 złotych. To bardzo dobry wynik, jako że kwesta w odróżnieniu np. od roku ubiegłego, trwała tylko jeden dzień. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim darczyńcom za hojność i zrozumienie dla naszej akcji. To dzięki Państwu, udało nam się odnowić już szósty, cenny nagrobek, który jest ozdobą cmentarza.

Dziękujemy serdecznie również wszystkim kwestującym. W tym roku wspierali nas:

  • Sołtys Jurczyc Pan Jerzy Kłępa
  • Przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Skawiny Pani Ewa Tarnopolska
  • Państwo Grażyna i Adam Woźniczkowie z Jurczyc
  • Pan Bogdan Bogdali z Rzozowa
  • Pan Wojciech Krupnik z Jurczyc
  • Pan Stanisław Radziszowski z Radziszowa
  • Pani Danuta Michalik z Radziszowa
  • Pan Klaudiusz Frajkowski z Radziszowa z Panią Katarzyną Łokcik
  • Pan Tadeusz Jaskuła z Jurczyc
  • i Pan Tomasz Ożóg z Radziszowa wraz z córeczką Marysią - prawdopodobnie najmłodszą kwestującą w tym roku.

Jak co roku w kwestowaniu wspomagała nas młodzież z radziszowskiego gimnazjum. W tym roku byli to:

Magdalena Bujas, Mariola Kisielewska, dwie Katarzyny Paciorek, Angelika Blak, Karolina Wiśniewska, Agnieszka Wiśniewska, Magdalena Zapała, Monika Łachman, Maria Paciorek i Jakub Foryciarz ze szkoły podstawowej. Niektórzy z nich kwestowali dłużej, niż 90 minut. Bardzo serdecznie im dziękujemy, jak również ich rodzicom i wychowawcom. Słowa podziękowania kieruję też do ks. Marka Łabuzka, który zachęcił młodzież do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji.

Spośród członków naszej organizacji kwestowali: Małgorzata Niechaj, Barbara Bierówka, Witold Mazgaj, Krzysztof Grzesło (dwa razy), Robert Pająk, Piotr Paciorek, Zbigniew Dziewoński, Józef Niechaj i Janusz Bierówka.

Autor tekstu i zdjęć: Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie