Dzisiaj jest: Piątek, 29 marca 2024
Imieniny obchodzą: Cyryl, Czcirad, Eustachy, Wiktoryn
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: niedziela, 05, maja 2013 12:00

Zainspirowani Tischnerem - finał przeglądu artystycznego "Na Tischnerowską nutę"

Dla uczniów Rodziny Szkół Tischnerowskich, członków i licznych sympatyków Stowarzyszenia Drogami Tischnera, sobota 27 kwietnia była najbardziej oczekiwanym momentem XIII Dni Tischnerowskich. O godzinie 10.00 zebrani w krakowskiej PWST widzowie (a wśród nich 20-osobowa grupa uczniów ze szkoły szpitalnej w Radziszowie) z niecierpliwością oczekiwali na finał Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego "Na Tischnerowską nutę". Głównym organizatorem tego muzyczno-teatralnego spotkania było Stowarzyszenie "Drogami Tischnera". Patronat nad projektem objął Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, a jego sfinansowanie było możliwe dzięki nagrodzie Ars Quaerendi, przyznanej Stanisławie Trebuni-Staszel i Kazimierzowi Tischnerowi za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promowania i rozwoju kultury regionalnej.

Udział w konkursie zadeklarowało siedemnaście zespołów z całej Polski, do finału zakwalifikowanych zostało dziesięć. Uczestników finału oraz publiczność powitali Stanisława Trebunia-Staszel oraz Kazimierz Tischner. Koncert poprowadzili Wojciech Bonowicz i Maciej Kulig. Scenę im. Stanisława Wyspiańskiego na kilka godzin zdominowali młodzi artyści, którzy prezentowali spektakle i utwory muzyczne zainspirowane myślą filozoficzną ks. prof. Józefa Tischnera. Jury w składzie: Artur Więcek "Baron" (przewodniczący), Ewa Kaim, Katarzyna Śledź, Anna Radwan-Gancarczyk i Grzegorz Łukawski oceniało finalistów w dwóch kategoriach: spektakl teatralny i utwór muzyczny. Przez prawie trzy godziny byliśmy świadkami wielu różnorodnych interpretacji myśli filozoficznych księdza Tischnera. Był czas na zadumę i na zwykłą radość. Kiedy jury udało się na naradę, miał miejsce koncert zespołu Trebunie-Tutki, gościa specjalnego finału konkursu "Na Tischnerowską nutę". Widzów porwały brawurowo wykonane utwory, pochodzące głównie z płyty "Tischner".

Wreszcie na scenie pojawili się członkowie jury oraz prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera", pan Kazimierz Tischner. Nadszedł moment ogłoszenia werdyktu. Grand Prix w kategorii widowisko teatralne przyznano zespołowi "Pod znakiem zapytania" z Wałcza za poruszający spektakl "Ludzie z kryjówek" zainspirowany esejem Tischnera i tekstami Antoniego Kępińskiego, wybitnego psychiatry. Pozostałe grupy teatralne uhonorowano pierwszymi miejscami, zaś wielopokoleniowy zespół "Regle" z Poronina otrzymał szczególne wyróżnienie za przekazywanie tradycji młodym. W kategorii utwór muzyczny pierwsze miejsce zajął duet z Chrzanowa, Natalia Starczynowska i Jakub Słowik za utwór "Ja i Ty", zainspirowany "Filozofią dramatu". Pozostałym wykonawcom przyznano równorzędne drugie miejsca. Finaliści przyjęli nagrody z rąk Kazimierza Tischnera, prezesa Stowarzyszenia "Drogami Tischnera", a okolicznościowe statuetki wręczyli ich autorzy - uczniowie zespołu Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Młodzi artyści, jak podkreślili członkowie jury, zaprezentowali bardzo wysoki poziom, w niezwykle nowatorski sposób zinterpretowali myśl filozoficzną Tischnera.

To było ważne spotkanie z poezją, śpiewem i tańcem. Z drugim człowiekiem. Bo, jak powiedział ks. prof. Józef Tischner, "Dzięki kulturze człowiek może pojednać się z drugim człowiekiem, a pojednanie jest tam możliwe, gdzie jest jednocząca ludzi moc". Ta moc była obecna w Krakowie w trakcie finału Spotkań Muzyczno-Teatralnych z księdzem Tischnerem. Tak trzymać!

Maria Żurek

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie