Dzisiaj jest: Sobota, 20 lipca 2024
Imieniny obchodzą: Czesław, Czech, Eliasz, Heliasz, Leon, Małgorzata, Paweła
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 03, maja 2007 20:52

Warte zobaczenia

lot1Radziszów jest położony wzdłuż koryta rzeki Skawinki, która przepływa przez środek wsi na długości około 7 km. Po wschodniej stronie miejscowości znajduje się końcowa, zachodnia część masywu Pogórza Wielickiego ze szczytem o prasłowiańskiej nazwie Wytrzyszczek (wys. 344 m n.p.m.).

 

Roztacza się stąd piękny widok na Skawinę i Kraków (patrząc w kierunku północno-wschodnim), zobaczyć można wzniesienie obrzeży Krakowa z górującym kopcem Tadeusza Kościuszki, kopcem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz klasztorem oo. Kamedułów na Bielanach i Instytutem Polonijnym w Przegorzałach (kierunek północny).

 

Ze szczytu Wytrzyszczka można zobaczyć również pasmo Gorców (kierunek południowy), i przy dobrej widoczności górującą nad Beskidem Żywieckim - Babią Górę (na południowy-zachód). Patrząc w prawą stronę roztacza się widok na Górę Lanckorońską i górę Żar z klasztorem w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Część południowa Pogórza Wielickiego na terenie Radziszowa ostro opada w dół. Jest ona pokryta lasem, zwanym od najdawniejszych czasów Lasem Bronaczowa, nawiązując nazwą do nieistniejącej od średniowiecza wsi Bronaczowa. Część lasu stanowi rezerwat przyrody Kozie Kąty.

 

Zapraszamy tu wszystkich na ścieżki rekreacyjne, gdzie można do woli cieszyć się czystym powietrzem i bujną roślinnością. Otaczający rezerwat las obfituje w grzyby, jagody, jeżyny itp.

 

Po przeciwnej, zachodniej stronie Radziszowa rozpoczyna się pasmo wzniesień, zwane Pasmem Draborza. Najwyższy szczyt na terenie Radziszowa nosi nazwę Kiełek (wys. 294 m n.p.m.). Stąd roztaczają się ciekawe widoki na całą okolicę, w tym na wzniesienie, na którym rozciąga się miejscowość Jurczyce, z dworem rodu Hallerów, gdzie mieszkał gen. Józef Haller.

 

Radziszów przecina gęsta sieć ulic i dróg polnych, którymi bez trudu można poruszać się na rowerze. W jeden dzień można zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca. Jest tu kilka wartych obejrzenia XIX-wiecznych kapliczek z piaskowca, z których część została odnowiona. Na miejscowym cmentarzu odwiedzić można grób rodzinny Hallerów.

 

Rzeka Skawinka, w której żyje kilka gatunków ryb, to wymarzone miejsce dla wędkarzy. W okolicznych lasach także myśliwi znajdą dla siebie dobre miejsce do polowań.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie