Dzisiaj jest: Czwartek, 3 października 2024
Imieniny obchodzą: Eustachy, Ewald, Heliodor, Kandyd, Sierosław, Teresa
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 21, stycznia 2016 09:26

Jedenasta Ogólnopolska Konferencja Filozoficzna, która odbyła się w Łopusznej w dniach 8-10 stycznia 2016 r. została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Była ona próbą odpowiedzi na pytanie o miejsce i rolę nauczycieli oraz wychowawców we współczesnej szkole w aspekcie wciąż nowych wyzwań cywilizacyjnych

Spotkanie zainaugurował pan Jan Smarduch, wójt Gminy Nowy Targ, który objął konferencję honorowym patronatem. Następnie jej uczestnicy, którzy przybyli do Łopusznej z całej Polski obejrzeli film obrazujący efekty końcowe ubiegłorocznego projektu „Czytam, więc jestem”. Wieczorem miało miejsce tradycyjne kolędowanie zorganizowane przez Stanisławę Trebunię – Staszel z udziałem zespołu Młodzi Łopuśnianie.

W sobotę odbył się cykl wykładów związanych z tematem konferencji. Prelegenci - dr Katarzyna Barani, dr Adam Workowski, prof. Jacek Pyżalski oraz prof. Arkadiusz Stempin mówili o pozycji dzieci i młodzieży we współczesnym świecie ze szczególnym uwzględnieniem świata wirtualnego. Zastanawiali się jak nauczyciele i wychowawcy mogą umiejętnie wykorzystywać fakt, iż młodzi ludzie obecnie równolegle funkcjonują w świecie realnym i wirtualnym, a raczej offline i online. W dyskusji uczestnicy konferencji odnieśli się do zjawiska przemocy rówieśniczej w internecie, ale też w klasie, grupie. Podkreślili rolę nauczycieli i wychowawców w budowaniu relacji z uczniem, otwarcie się na niego, stwarzanie sytuacji dialogu. Zastanawiali się nad miejscem tradycyjnych źródeł wiedzy w sytuacji, gdy uczniowie szukając informacji bazują głównie na Wikipedii. Drugi dzień konferencji zakończył się mszą świętą w kościele św. Trójcy w Łopusznej oraz polsko – słowackim koncertem kolęd w wykonaniu zespołu Młodzi Łopuśnianie oraz zespołu z Zaraźnej Poruby.

Niedzielne przedpołudnie to między innymi niezwykle interesujący wykład prof. Piotra Kłodkowskiego, rektora Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Poruszył on kwestię filozofii dialogu w kontekście kryzysu migracyjnego w Europie. Swoje wystąpienie ilustrował wieloma przykładami z praktyki – był przez sześć lat ambasadorem RP w Indiach, studiował w Pakistanie, wielokrotnie odwiedzał państwa arabskie. Podkreślił, iż kwestia spotkania z „obcym” jest w tej chwili najistotniejsza w Europie, a barierą w próbie nawiązania dialogu są prawa człowieka, różnie pojmowanie w świecie muzułmańskim i chrześcijańskim.

Następnie Sonia Baraniova, pedagog ze Słowacji rozważała możliwości modyfikacji zachowań ucznia w świetle teorii Mirona Zeliny. Na zakończenie konferencji sędzia Ewa Krukowska zajęła się problemem rozwiązywania konfliktów rodzinnych i rówieśniczych bez przemocy. Podkreśliła rolę mediacji w sytuacjach, gdy strony nie mogą we własnym zakresie dojść do porozumienia. Zauważyła, iż istotą mediacji jest budowanie pomostów między ludźmi.

Ksiądz profesor Józef Tischner powiedział: „Spotkanie to najgłębsze i najbardziej bogate z doświadczeń, jakie człowiek może w swoim życiu przeżyć”. Coroczne konferencje filozoficzne w Łopusznej są spotkaniami niezwykłymi, pełnymi głębokich i konstruktywnych emocji.

Maria Żurek

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie